Чи вмієте ви визначати перевірену інформацію?

Довіряю чи перевіряю?

У цьому тесті пропонуємо вам вибрати ту інформацію, якій можна довіряти, а також позначити ненадійну інформацію, якій не варто вірити і яку не варто поширювати

Чи вмієте ви перевіряти інформацію із соцмереж?

Чи вмієте ви перевіряти інформацію із соцмереж?

У цьому тексті пропонуємо перевірити дописи із соцмереж та телеграм-каналів. До кожного скріншоту із соцмереж/телеграм-каналів буде сформульовано заголовок. Частина заголовків буде правильна, частина – ні. Чи знайдете ви усі помилки?
Наголосимо також на тому, що у тесті перевіряється те, як ви розумієте професійний стандарт точності передачі інформації. Адже бувають ситуації, за яких формулювання точні, але інформація – ні.

Чи нейтральний журналіст?

Чи нейтральний журналіст?

У цьому тесті пропонуємо прочитати уривки з новин, в яких за стандартами журналіст має бути нейтральним, і визначити порушення. Чи справді журналіст нейтральний? Чи все ж він підштовхує вас до певних висновків, висловлює свою точку зору?

Знайдіть недостовірні посилання

Знайдіть недостовірні посилання

У цьому тесті пропонуємо знайти тексти, що містять недостовірні посилання.
Недостовірні посилання – посилання, які не дають змогу встановити конкретну особу, яка коментує подію, чи джерело, звідки надійшла інформація.
У таких посиланнях використовуються узагальнення: “люди кажуть”, “активісти заявили”, “депутати наполягають”. А у текстах не вказано ані прізвища, ані посади чи статусу людини, що говорить.
Отже, позначте тексти, в яких наявні такі недостовірні посилання.

Впізнай джинсу

Чи впізнаєте ви "коронавірусну" джинсу?

Деякі українські політики, бізнесмени та чиновники активно використовували тему “коронавірусу” для просування своїх політичних чи комерційних меседжів. І оскільки багато хто був спантеличений та навіть наляканий цією темою, шукаючи якомога більше інформації, “джинса” активно ширилася в інтернеті та у ЗМІ. Експерти ІДПО у минулій хвилі моніторингу виявили низку матеріалів із ознаками замовності, присвячених COVID-19.
Але чи зможете ви розпізнати ці тексти у нашому тесті? У нього окрім “джинсових” матеріалів, що просувають політиків чи чиновників, ми додали звичайні журналістські публікації, акцент в яких робиться на потребах суспільства. Перевірте себе.

Тест від студентів-журналістів

Чи розпізнаєте ви коронавірусні фейки?

Ми відібрали для вас найцікавіші фейки про коронавірус, а також розбавили їх правдивою інформацією. Для того, щоб ви могли протестувати себе: чи вмієте ви розпізнавати брехню за часів пандемії. Адже сьогодні інформації дуже багато – і часом важко відрізнити якісний контент від маніпулятивного.
Тож пропонуємо вам перевірити свої навички розпізнавання фейків.

Чи знайдете ви порушення стандартів у ЗМІ?

Знайдіть порушення стандартів у регіональних ЗМІ

У цьому тесті ми зібрали найбільш типові приклади текстів із регіональних ЗМІ. Серед них є тексти із порушеннями професійних стандартів. Порушення виявили експерти Інституту демократії під час першої хвилі моніторингу у 2020 році. Але чи зможете ви визначити ці порушення?
Детальніше про результати моніторингу ІДПО можете прочитати на сайті

Боса депутатка, одіозна викладачка і селфі – чи вмієте ви розрізняти втручання у приватне життя?

Чи є на фото втручання у приватне життя?

Якщо людина поширила фото у соцмережі – це ще не означає, що його можна використовувати для публікації. Усе залежить від того, що зображено на фото, а інколи й від того – чи є згода на публікацію, чи є інформація соціально вагомою.
У цьому тесті пропонуємо краще розібратися у тому, що таке втручання у приватне життя. Чи зможете ви розпізнати порушення?

Знайдіть порушення стандарту балансу думок

Чи є в тексті баланс думок?

Баланс думок – професійний стандарт, згідно з яким у тексті мають бути представлені позиції усіх сторін суперечливого питання, конфлікту. Кожен повинен мати рівні можливості та висловлювати свою позицію, аби читач міг самостійно ухвалювати рішення щодо проблеми. Однак часом журналісти подають своїм читачам неповну картину. У цьому тесті пропонуємо вам визначити, чи дотримано у новинах балансу думок. Чи всі позиції наявні? Чи всі джерела мають можливість висловитися? Можливо, до когось журналісти більш прихильні? Для зручності позиції, наявні в тексті, виділені

Чи важливо згадувати про національність у новинах?

Чи важливо згадувати про національність героя новини?

Часто журналісти згадують про національність героя новини тільки для того, аби більше людей прочитало текст. При цьому вони не завжди замислюються над тим, що формують неадекватні уявлення про представників тих або інших національностей.

У цьому тесті пропонуємо вам прочитати новини і визначити, чи потрібно було згадувати про національність чи походження героя публікації.